ABOUT US

DOĞAYI YAŞAM ALANLARINIZA MİMARİ BİR DOKUNUŞLA TAŞIYORUZ.

Herşey gelin çiçeklerimi daha şık ve uzun yıllar saklayabilme fikri ile başladı. Daha sonra bu fikir gezdiğim yerlerde, doğadan topladığım çiçekleri kurutup anı olarak saklamaya doğru evrildi. Kimi zaman Çanakkale’nin bozkırlarından, kimi zaman Sarıkamış’ın dağlarından çiçekler, yapraklar, otlar toplamaya başladım. Bu güzel hobim mimar gözlüğümü de takınca yaşam alanlarınıza değer katabilecek, fark yaratan bir dekorasyon fikrini doğurdu. Camdan tablolar içerisinde birbirinden farklı çiçek tasarımları hem müşterilerime, hem de arkadaşlarıma hediye olarak yaptığım bir keyifden, bir iş fikrine dönüştü.

Bu uzun ömürlü, el yapımı tablolar hem ev, ofis gibi kişisel alanlarınıza yeni bir hava getirebilecek  tamamlayıcı dekoratif bir öge, hem de sevdiğinize alabileceğiniz zarif bir hediye olabilir.

Mimar Gülnar Ocakdan

MAKE ROOM FOR THE NATURE ON YOUR WALLS


‘SAVE THE FLOWERS’ has dedicated itself to saving and conserving the Earth’s precious resources and bring the beauty of natural and organic elements into your interiors.
Whether you’re a flower lover, tree hugger or just love walking or climbing up on the mountains .. How about bringing a peaceful forest into your home or office and enjoy the framed nature on your walls? Just relax your mind, body and soul in a serene and calm environment that you create at your own place.
One of the reasons ‘Save The Flowers’ loves nature so much is our inherent connection to our souls and Mother Nature .. When choosing materials for our homes, using the ones that resonate with our soul is the first step for making room for the nature to help her finding its way into more and more interiors through her flowers, plants and herbs.
Bringing nature itself as a design element not only enhances your room with the look of beautiful dried flowers, also enriches your life with the unforgettable memories of a wonderful vacation or smell of a morning mist.
Choose any Save The Flowers frame that incorporate your style, instantly cheer up any room and let the nature re-connect you to yourself.